Výpočet krmné dávky

Chcete-li pomoci vypočítat vhodné množství krmiva pro vašeho mazlíčka, použijte naši kalkulačku.

Kalkulačka

Kolik potřebuje Váš pes v misce?

Jakmile budete znát správné množství krmiva a potřebných kalorií, jste na správné cestě k tomu, abyste zajistili, že si váš pes pochutná na jídle, které potřebuje, aby se cítil fit a zdravý.

Správné množství krmiva je stejně důležité jako jeho kvalita!

Více tipů jak krmit psa
  • zdravá srst a kůže
  • více vitality a energie
  • více chuti do jídla
Váš pes

Zde je množství, které Váš pes potřebuje

Naše kalkulačka je skvělá pomůcka, jak začít, je ale důležité krmnou dávku upravit podle individuální potřeby, aktivity a věku vašeho psa. Každý pes je jiný a jenom jeho majitel nejlépe ví, v jakém stavu má jeho pes být. 

Doporučená denní krmná dávka
/

Dbejte na to, abyste svému psovi nedávali příliš mnoho ani příliš málo krmiva a zajistěte mu dostatek čerstvé vody.

Zkontrolujte si tělesný stav svého psa
Váš pes
Výpočet krmné dávky

Hodnocení tělesného stavu u psů

Podváha

Snadno viditelná žebra, páteř a kyčelní kosti. Zřejmý pas a břicho. Pod kůží je cítit málo nebo žádný tuk.

Ideál

Žebra, páteř, pánevní kosti nejsou vidět. Mírný pas a vtažení břicha. Tenká vrstva tukové tkáně na hrudním koši.

Nadváha

Žebra, páteř, pánevní kosti jsou těžko hmatatelné. Břicho v oblasti žeber bez zúžení. Tukové zásoby na krku, páteři a ocase.

Doporučení, pokyny a často kladené otázky

Jak se vypočítává ideální krmná dávka krmiva?

Výpočet krmné dávky se vypočítává jako množství energie k udržení životních funkcí na jeden kg váhy a tato hodnota se násobí koeficientem zátěže psa, který se liší dle fyzické aktivity. Tímto výpočtem zjistíme množství ME, kterou pes každý den potřebuje. 

Jak často byste měli krmit psa?

Vždy záleží na podmínkách a časových možnostech majitele, ale v případě dospívajících, dospělých a starších psů je ideální podávání krmiva 2x denně.

Jaká další pravidla v souvislosti s krmením by se měla dodržovat?

Pes by měl mít své místo, kde může v klidu přijímat svou potravu. Z pohledu zažívání není určitě ideální, aby pes přiběhl z procházky a šel se najíst. To stejné platí i o pohybové aktivitě po jídle. Vždy platí, že by pes měl mít před i po jídle dostatek klidu. Pokud se chystáte se psem na větší pohybovou aktivitu, dbejte, aby nejedl později než 2 hodiny předem a zajistěte dostatek tekutin. 

Jak moc přesně by se měla krmná dávka dodržovat?

Pokud se jedná o obecné krmné návody, které nemohou zohledňovat individuální energetický výdej psa, je vždy nutné, a někdy dokonce velmi radiálně, upravit krmnou dávku krmiva dle takových potřeb. 

V případě našeho krmného návodu, který zohledňuje individuální zátěž psa, můžeme říci, že krmná dávka je velmi přesná. K tělesnému stavu každého psa ale přispívá také podávání doplňků nebo pamlsků. Je tedy nutné i tak svého psa pečlivě sledovat a v případě, že by u něj docházelo k hubnutí nebo přibírání váhy, krmnou dávku upravit.